مجله گردشگری

مدیر سایت 7 بهمن 1398

ضروری‌ترین لوازم سفرهای طبیعت‌گردی

اولین لیست ۱۰ موردی از لوازم ضروری، در سال ۱۹۳۰ توسط سازمان کوهنوردان سیاتل آمریکا برای آماده‌سازی کوهنوردان و علاقه‌مندان به ورزش‌های هیجان‌انگیز، تهیه شد. در سال ۲۰۰۳ این گروه نسخه‌ی به‌روز شده‌ای از لوازم ضروری را با توجه به پیشرفت‌های موجود ارائه کردند. مثلا نقشه و قطب‌نما جای خود را با سیستم‌های مسیریابی GPS عوض کردند.

لیست به‌روز شده‌ی لوازم ضروری :

 • دستگاه مسیریاب
 • محافظت‌کننده‌ها در برابر نور‌خورشید
 • محافظت در برابر سرما (به همراه داشتن لباس اضافه)
 • روشنایی (چراغ پیشانی یا چراغ قوه)
 •  جعبه‌ی کمک‌های اولیه
 •  وسیله‌ای برای روشن کردن آتش
 •  جعبه ابزار و ملزومات مورد نیاز
 • غذای اضافی
 • آب اضافی
 •  سرپناه ضروری

 

۱. دستگاه مسیریاب

توانایی استفاده از قطب نما و خواندن نقشه بسیار ضروری است. امروزه نقشه و قطب‌نما به دو جزء از سیستم‌های پیشرفته مسیریابی GPS تبدیل شده‌اند. آیا با وجود دستگاه‌های GPS باز هم به نقشه و قطب‌نما نیاز داریم؟ داشتن یک نقشه توپوگرافی همواره دید بهتری از مسیر سفر به شما می‌دهد. حتی با داشتن پیشرفته‌ترین GPSها به‌همراه داشتن یک قطب‌نمای ساده می‌تواند جان شما را نجات دهد، چون این اقلام نیازی به باتری ندارند و همواره به‌عنوان یک پشتیبان خوب به شمار می‌آیند.

دستگاه جی پی اس

۲. محافظت‌کننده‌ها در برابر نور‌خورشید

عینک آفتابی: از جمله موارد ضروری در سفرهای طبیعت‌گردی به همراه داشتن عینک آفتابی است که امروزه تنوع بسیاری دارند و شما باید بر اساس نوع سفرهایتان عینک مناسب را انتخاب کنید.

 کرم ضدآفتاب: در انتخاب کرم‌های ضدآفتاب، متخصصین توصیه می‌کنند به دو مورد توجه کنید. اول قدرت حفاظت در برابر نور خورشید بایستی حداقل ۱۵ SPF باشد و دوم اشعه‌های UVA‌ و UVB را پوشش دهد. و به یاد داشته باشید هر چند ساعت یک بار باید کرم خود را تمدید کنید. بر اساس زمان سفر و لباسی که به تن دارید، در صورت نیاز به دست‌ها و گردن‌تان هم کرم بزنید.

۳. محافظت در برابر سرما (به همراه داشتن لباس اضافه)

در سفرهای طبیعت‌گردی همواره ممکن است با تغییرات ناگهانی هوا مواجه شوید، پس بهتر است بنا به فصلی که در آن سفر می‌کنید، لباس اضافی از کلاه و ژاکت گرفته تا جوراب اضافی به همراه داشته باشید.

لباس اضافی

۴. روشنایی (چراغ پیشانی یا چراغ قوه)

چراغ پیشانی همان طور که از نام آن پیدا است، به دلیل قرار گرفتن روی پیشانی، دستان‌تان را  آزاد خواهد گذاشت. این چراغ‌ها اغلب کوچک و سبک بوده و عمر باتری زیادی دارند.

چراغ پیشانی

چراغ قوه هم نوع دیگری از منابع روشنایی است که می‌تواند در موارد زیادی مفید باشد. از هرکدام از این دو وسیله که استفاده می‌کنید، حتما به یاد داشته باشید که همواره باتری اضافی همراه‌تان باشد. در سفرهای گروهی هر شخصی باید چراغ و باتری جداگانه‌ای داشته باشد.

۵. جعبه‌ی کمک‌های اولیه

این جعبه باید شامل برخی مواد شیمیایی همچون محلول ضدعفونی‌کننده و برخی داروها و وسایلی چون گاز استریل و باند و غیره باشد.

جعبه کمک های اولیه

۶. وسیله‌ای برای روشن کردن آتش

به همراه داشتن وسیله‌ای برای روشن کردن آتش مانند کبریت، فندک یا آتش‌زنه ضروری است. آتش زنه

۷. جعبه ابزار یا ابزارهای چندکاره

داشتن ابزاری برای تعمیر خرابی‌های احتمالی همیشه به درد می‌خورد، فرض کنید چادرتان مشکل کوچکی پیدا کند یا یکی از وسایل‌تان نیاز به تعمیر کوچکی داشته باشد. به همراه داشتن جعبه ابزار کوچکی برای راه انداختن کارها ضروری است.

جعبه ابزار

۸. غذای اضافی

برای غذا همواره اندکی بیش از تعداد روز‌های سفر خود برنامه‌ریزی کنید. حتی بهتر است برای شرایط ضروری مواد غذایی مانند گوشت خشک‌شده و دودی‌شده، آجیل، میوه‌خشک و مواد انرژی‌زا همراه‌تان باشد.

مواد انرژی زا

به یاد داشته باشید عملیات هضم شدن غذا در بدن، باعث گرم شدن بدن می‌شود. پس سعی کنید در شب‌های سرد قبل از خوابیدن غذا بخورید تا به گرم ماندن بدن‌تان کمک کند.

۹. آب اضافی

به همراه داشتن یک بطری آب و یک مخزن تاشو برای آب همواره توصیه می‌شود. شما باید برخی از تجهیزات تصفیه آب همچون فیلترها یا قرص‌های تصفیه ‌آب هم برای مواقع ضروری همراه داشته باشید. سعی کنید قبل از سفر، مسیر خود را از نظر محل‌های دسترسی به آب آشامیدنی به‌خوبی بررسی نمایید.

ظرف آب تاشو

۱۰. سرپناه ضروری

این مورد به‌تازگی به لیست تجهیزات ضروری اضافه شده  و به نظر می‌رسد بیشتر، سفر‌های بدون شب‌مانی را مد نظر گرفته است (چون در اغلب سفرهای چند روزه برای ماندن در طبیعت، گردشگران چادر‌های مسافرتی به همراه  دارند). فرض کنید در یک گردش یک روزه گم شده یا زخمی شوید، یا حتی در باد یا باران شدید گیر بیافتید. داشتن یک سرپناه ضروری به داد شما می‌رسد. از جمله موارد توصیه شده به‌عنوان سرپناه ضروری می‌توان به کاور ضد آب بسیار سبک، کیسه بیواک، پتوی نجات یا حتی یک کیسه زباله‌ی بزرگ اشاره کرد. 

 سایر مواردی که به همراه داشتن آن‌ها نیز توصیه می‌شود:

 • کرم ضدگزیدگی : برای در امان ماندن از نیش حشرات؛
 • سوت : برای کمک خواستن در مواقع ضروری؛
 • تبر یخ : برای عبور از قسمت‌های برفی؛
 • موقعیت‌یاب : برای اعلام موقعیت شما به تیم‌های امداد؛
 • وسایل ارتباطی : موبایل‌های ماهواره‌ای کمک بسیاری خواهند کرد؛
 • وسیله‌ی ارسال سیگنال : مثل یک آینه‌ی کوچک برای علامت دادن به هلیکوپتر امداد؛
 • دانش استفاده از تجهیزات : داشتن تمامی تجهیزات بالا در کیفتان، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد تا زمانی که به درستی نحوه استفاده از آن‌ها را یاد نگیرید.
مدیر سایت

مقالات مرتبط

ارسال نظر