دفتر هواپیمایی مدار

قوانین کنسلی

یکی از مهمترین اقدامات برای سفرهای هوایی خرید بلیط هواپیما می باشد.

اما ممکن است مسافر بعد از خرید بلیط بدلیل مشکلاتی بخواهد زمان پرواز خودرا تغییر دهید ویاکنسل کند. زمانیکه شما بلیط خودرا کنسل می کنید تمامی هزینه بلیط به حساب شما برنمی گردد و باتوجه به زمان ونرخ خرید بلیط و ایرلاین شرایط کنسلی شما فرق خواهد کرد.

درشرکت های هوایی پایه محاسبه قیمت بلیط ، دلار نیست و از واحد دیگری به نام NUC استفاده می شود. NUC واحد پولی است که در صنعت برای نرخ سازی بلیط استفاده می شودکه ضمنا برابر بایک دلار است. نرخ تبدیل NUC به پول محلی را بانک مرکزی تعیین می کند.تمامی درامدهای شرکت ها به حساب بانک مرکزی واریز می شود و ایرلاین ها برای واریزجریمه های دریافتی مسافران خود به حساب بانک مرکزی باید با دلار فعلی آنرا محاسبه کنند. اما پول بلیط هواپیما با دلاری که درهمان زمان واریز شده باید برداشت کنند.

شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیط هواپیما

نکات در پروازهای داخلی:

مسافراني كه از تخفيف هاي بهزيستي، جانبازي ، خانواده شهدا يا تخفیف ویژه کارکنان استفاده مي كنند بایستی حضوري به دفاتر ايران اير مراجعه فرمايند.

تمامي پروازهاي ايران اير ، ماهان ، معراج ، ، آتا، ایرتور ابراتورنفت وقشم از ترمينال 2 پرواز زاگرس وکیش از ترمینال 1 ودیگر از شرکتها ار ترمینال 4 فرودگاه مهر اباد انجام مي گرددو مسافر موظف مي باشد يك ساعت و نيم قبل از پرواز در ترمينال فرودگاه حضور داشته باشد.کانتر کنترل 30 دقیقه قبل پرواز بسته خواهد شد.

تمام زمان های مندرج در بلیط، به وقت محلی می باشد.

شرایط و ضوابط رزرو و خرید چارتر

دلیل تفاوت نرخ بلیت ها:

شرکتهای هواپیمایی برای فروش و پر کردن هواپیماهای خود سیاستهایی اجرا می کنند که این در هواپیماییهای مختلف گوناگون می باشد

یکی از مهتمرین و متداولترین این سیاستهای فروش به نام کلاس پروازی شناخته می شود که سوالات و ابهامات زیادی برای مسافرین گرامی به وجود می آورد که در زیر بصورت خلاصه به آن اشاره می کنم.

سیاست کلاس پروازی هواپیماییها:

اگر یک روز از همسفر کناری خود در هواپیما نرخ بلیت را پرسیدید و تفاوت نرخ زیادی دیدید ، زیاد تعجب نکنید بله درسته همسفر کناری شما بلیت بسیار ارزانتری نسبت به شما خریده است ، چراکه او زودتر از شما همان بلیت را خریده است یعنی هرچه به زمان پرواز نزدیک تر می شویم نرخهای ارزانتر که همان کلاسهای پایینتر در سیستم فروش هواپیماییها است بسته و نرخهای گرانتر همان کلاسهای بالاتر باز می شوند با اجرای این سیاست هواپیماییها مسافرین را تشویق به خرید بلیت در تاریخهای دورتر می کنند تا هرچه سریعتر پروازهای خود را پر کنند بنابراین بلیت خریداری شده توسط شما بسیار نزدیک به تاریخ شروع مسافرت بوده و بلیت همسفر شما در تاریخ دورتری نسبت به شروع پرواز خریداری شده بوده است.

بلیتهای دارای نرخ پایین تر ، هنگام کنسل کردن جریمه و شرایط تغییر تاریخ سخت تری بر روی آنها اعمال می گردد تا از این طریق مسافرین به راحتی نتوانند بلیت خریداری شده را کنسل و یا تغییر تاریخ دهند و تنها مسافرانی از بلیتهای کلاس پایین استفاده کنند که تاریخ دقیق مسافرت خود را می دانند و خیلی پیشتر از تاریخ شروع مسافرت اقدام به خرید آن می کنند.

همچنین صندلیهای هواپیما نیز براساس راحتی و امکانات و خدمات ارائه شده به کلاسهای مختلف همچون
فرست کلاس یا همان کلاس درجه یک
بیزینس کلاس یا همان کلاس تجاری
و اکونومی کلاس یا همان کلاس اقتصادی
تقسیم می شود که این کلاسها براساس خدمات و امکانات ارائه شده دارای قیمتهای متفاوتی می باشند.

بسته به مدت اقامت شما در یک شهر یا کشور کلاسهای متفاوت پروازی یا همان نرخهای مختلف پروازی وجود دارد برای نمونه نرخهای پروازی 14 روزه ، یک ماه ، سه ماهه ، شش ماهه و یک ساله.

و همچنین هرچه تاریخ پرواز نزدیکتر باشد کلاسهای ارزانتر بسته می شوند و فقط کلاسهای گرانتر جا می دهند ، تا از این طریق مسافرینی که برای تاریخهای دورتر بلیت می خرند می توانند از قیمتهای ارزانتری استفاده کنند و مسافرینی که خرید بلیت خود را به روزهای آخر موکول می کنند طبیعتن بلیت گرانتری خواهند خرید.

البته در نظر داشته باشید که بسته به شلوغی یک تاریخ خاص براساس وجود نمایشگاه یا تعطیلاتی خاص شرکتهای هواپیمایی نرخهای پایین را بسته و فقط کلاسهای بالا و گرانتر را باز می کنند و هرچه تاریخهای خلوت تری باشند نرخهای پایین و ارزانتر بیشتر در دسترس خواهند بود.

کلاس پروازی همان سیاست فروش بلیت هواپیماییهاست

شرکتهای هواپیمایی برای ترغیب مسافرین به رزرو و خرید بلیت در تاریخهای دورتر و پرکردن پروازهایشان هر چه سریعتر ، اقدام به تشکیلی کلاسهای پروازی برای فروش صندلیهای خود کرده اند.

برای مثال چنانچه مسافری برای تاریخ دورتر بلیت خریداری نماید می تواند از کلاسهای پایین و ارزان قیمت استفاده کند و هرچه به تاریخ پرواز نزدیک می شویم کلاسهای ارزانتر بسته و کلاسهای گرانتر باز می شوند.

حروف کلاسهای پروازی معنی خاصی ندارند.

کلاس پرواز اکونومی نیز چند نوع نرخ و درجه نرخی دارد.

بطور خلاصه هرچه فاصله زمان خرید بلیت و تاریخ پرواز بیشتر باشد می توانید بلیت ارزانتری بخرید.

قوانین کنسلی بلیط پروازهای داخلی ( سیستمی )

توجه: ساعت ثبت درخواست کنسلی پرواز، بر اساس ساعتی که سایت ایرلاین مذکور اعلام می‌کند محاسبه می‌شود. بنابراین برای اطمینان از ثبت به موقع درخواست خود، ۵ دقیقه زودتر از زمان اعلام‌شده در جدول زیر را در نظر بگیرید. در غیر این صورت، مدار مسوولیت تاخیر در ثبت درخواست و افزایش جریمه کنسلی را بر عهده نمی‌گیرد.